dARk WorLd

ArAdIğInIz hErŞEy bUrAdA!!

AnasayfaSSSAramaKayıt OlÜye ListesiKullanıcı GruplarıGiriş yap

Paylaş | 

.:Günlük:.

YazarMesaj
Rachel Katherina Wood
Kullanıcı Dostu Admin
Kullanıcı Dostu Admin

Job/hobbies : Baş Yoldaş,Rosié Şeker Dükkanı Sahibi
Galleon : 4950

MesajKonu: .:Günlük:.   Cuma Ara. 21, 2007 1:54 pm

En yakın arkadaşım hakkında biraz araştırma yaptım. Razz

GÜNLÜK - Bir kişinin düşüncelerini, duygu ve gözlemlerini günü gününe yazdığı ve o günün tarihini koyduğu yazılardır. Günlük bir tür anıdır. ancak günlük günü gününe yazılır, anı ise olayların yaşanmasından sonra kaleme alınır:
Kısa yazılardır.
Olayı yaşayan kişi tarafından yazılır.
Yazarın hayatından izler taşır.
İçten ve sevecendir.
Ruzname de denir.
Türün ünlüleri, Oktay Akbal, Suut Kemal Yetkin,
Seyit Kemal Karaalioğlu, Nurullah Ataç, Salah Birsel.

Edebiyatımızda “günlük” terimini ilk kez Falih Rıfkı Atay kullanmıştır.
Divan edebiyatındaki “vakayinameler” bir tür günlük sayılır
Kimi roman ve hikâyelerde “günlük” , bir anlatım biçimi olarak kullanılabilir.
Anlatımda “iç konuşma” tekniğinden yararlanılır.
Günlük, bir edebiyat türü olarak asıl kimliğini 1940’tan sonra kazanmaya başlamıştır.

Mesela internetten bulduğum günlük alıntıları:

Günlük,

Olum ne bu böyle ya kafam gittikçe karışmaya başladı.. Başlangıçları hep aynı ortalarda hep durgun sonuçları da hep berbat oluyor-ama bu sefer değil; bu sefer aynı şekilde olmıycak. Sadece bilgi amaçlı başka bişey değil. Zaten şimdi genel olarak baktığın zamanda nasıl dünyalarda olduğunu anlıyorsun. Yaşama tarzı değil, düşünce ayrılıkları... Bizi iten, soğutan bu oldu. Neyse hayattan dersler almaya devam memetcim..

Pff ablamı da özledim hani gelcekti Konya'ya bekliyorum ama ilk günkü kadar umutlu değil. Başına bişey gelmiş olmasından çok korkuyorum. Ablam ne diye bırakıp gittin beni, bu küçük kardeşini bu şekilde bıraktın.. Cevaplarım var demiştin, cevapların önemli değil; gitmemek üzere gelsen yeter be ablam.. Ah ahh her gün özlüyorum inan, hala beni senin gibi anlayan yok olmadı hiç. Ne bir sevgili ne bir kardeş.. En iyi sen anlıyordun da hani nerdesin gel artık bekliyorum, umarım bu çığlıklarımı duyarsın bir yerlerden..

Akşam akşam 'Amelie' izledim, epey mutlu oldum. Bugün öğrendim ki, İnsan istediğini elde edene kadar umut eder ve istediğini elde ettikten sonra da mutlu olur. İşte hayat bu kadar basit. Bu kadar basit görmek lazım belki de. Biz gözümüzde büyüttük de ondan böyle mi gördük.. Olabilir neden olmasın ?.. Olcak olcak herşey birgün daha iyi daha güzel olcak. Umut etmezsek nasıl yaşıycaz zaten neyse ama inanmaya umut etmeye son gaz devam Wink

----

Günlük,

Hayat bazen o acımasız yüzünü neden hiç beklemediğimiz anda gösteriyor ki.. Neyse boşver olan olmuştur, gelecek şeylere karşı bi önlem almak lazım..

Bu oyunu daha ne kadar sürdürürüm bilmiyorum, kuşkulandığını düşünüyorum artık. Ya da boşver ya kim ne düşünürse düşün sen yapacağın şeye bak dimi ? Başkaları için ne diye fedarlık yapıyoruz ki, kendimizi kurtaramamışken henüz hala niye başkaları için uğraşıyoruz ki ? Hayat acımasız değil mi tamam işte.. Bize ne başkasından başkaları hayatta tecrübe ederek öğrensin bize ne dimi.. ? Ama bi yerden de işte seviyorum diye bağırıyor bi yerlerin nasıl durdurabilirsin ki.. Şu günlerde İzmir gözümde tüter oldu ah bi gidebilsem o havayı içime çeksem.. Keşke hiç ayrılmasaymışız ama olu artık. Ama yine hayal kuruyorum, eğer işim felan tam olarak oturursa bir gün İzmir'de yaşamayı istiyorum. Nerede hangi semt olduğu önemli değil sadece orada yaşasam yeter. Zaten düşününce biraz en mantıklı da bu. İstanbul zaten olmaz çok karışık, Ankara desen çok sıkı benim için.. Ama İzmir sıcacık nasıl sevmez ki insan.. Neleri seviyor insan hayatta neler uçup gidiyor elinden; neyin kıymetini biliyoruz ki.. Kimi üstün diye sana insanlık dışı hareketlerde bulunsun kimi sokak ortasında insanlık dışı hareketler yapsın.. Bugün bir kez daha öğrendim ki bu Konya adam olmaz. Eğer 8.5 yıldır bu hayalimi değiştirmediysem hep bu yüzdendir, sevemiyorum bu kenti, insanlarını.. Oysa İzmir böyle mi... Ahh ahh..

------

Sevemedim ben bugünü sevemedim başımdan

Göremedim geçtiğini yanıbaşımdan

Heryanımdan...

Pff hep bu şekilde mi gitmesi lazım herşeyin yoksa ben mi yanlış şekilde bakıyorum olan olaylara. Normal olan, kafasına takmadığı için hiçbirşeyin onu bulmadığı insanlar yok mu; var. Kafayı abuk sabuk şeyler bozmadıkları için sağlıklı şekilde yaşayanlar yok mu; var. O zaman demektir ki hata sende Memo! Yaptığın ve yapacakların herneyse kendine git önce çeki düzen ver milletin ne yaptığına ne dediğine bakmadan önce kendine düzen var. Boşver kim isterse istesin önce senin kendine yardım etmen lazım doğru mu; evet! Hep derlerdi de pek inanmazdım, planlı programlı yaşa diye.. Pehh, neler yaşamışın ki olum sen daha nesin, neyin başındasın, neden bu kadar takmış durumdasın.. ? Gördüğün gibi o kadar sorunun tek bi cevabını bile bulamamış sen şimdi öyle aval aval bakmakla yetiniyorsun.. O da güzel..

İyi Bilimci
İyi Bilimci

Job/hobbies : Eva Dergisi Çalışanı,Seherbaz
Galleon : 50

MesajKonu: Geri: .:Günlük:.   Salı Ara. 25, 2007 8:56 pm

Paylaşımın için sağ ol.
Ayrıca bu günlüğü yazan Memo'nun günlük hayatı bayağı ilginç..Tabi başkalarının hayatını eleştirmemeliyiz.
Ayrıca bazıları,arkadaşlarım var böyle günlüklerini çok yapma yazıyorlar.Nede olsa türkçe ödevi için değil mi?! Razz
Kullanıcı profilini gör

.:Günlük:.
1 sayfadaki 1 sayfası